A főnököm (aki némiképp szintén vonzódik az akvarisztikához) Amerikából hazatérve beszámolt róla, hogy látott odakinn olyan önnfentartó "ökoszisztémát" ami a következőből áll:
Egy üveggömbbe zárnak szűrt tengervizet, fonalas zöldalgát, lebontó bacikat, garnélákat, némi talajt, élettelen korallt, levegőt és légmentesen legyógyítják. A rebdszer állítólag évekig képes működni,aminek a garnélák öregségi elhullása vet véget. Utána is néztem, Állítólag a Nasa "fejlesztette ki, mikor önfenntartó biológiai rendszereket kerestek. Magyarországon is forgalmaznak ilyen pikoakváriumokat (az egész nem több néhány l-es térfogatnál), ott többet lehet olvasni róla.
Ha nem gond, belinkelem a honlapot, legfeljebb megmoderáljátok:
hhttp://www.ecosphere.hu/?mi-az-ecosphere.html
Vagy itt van egy wikipediás cikk (angol):
http://en.wikipedia.org/wiki/Ecosphere_(science)
A lényeg az, hogy a garnéla algát eszik, O2-t fogyaszt CO2-t termel, a lebontó bacik lebontják a szerves anyagokat szervetlenné, O2-t fogyasztanak, CO2-t termelnek, az alga napfénnyel üzemelve a szervetlen anyagokból szerveset csinál, O2-termel, és CO2-t fogyaszt. Jól belőtt rendszer képes teljesen egyensúlyban maradni.
Szerintem nagyon érdekes. Kiváncsi lennék ezzel kapcsolatban mi a véleményetek

Szerintem nem kérdés, hogy a garnélák kevésbé örvendeznek a kis helynek (mondjuk ez pont azért van hogy ne szaporodjanak), de elvileg ilyen rendszert édesvízi élővilággal is létre lehet hozni.
A főnököm íróasztalán évekig volt egy légmentesen lezárt akvárium, amiben az algák és néhány csiga szépen elvegetált. A rendszernek az tett be, amikor valaki kíváncsiságból kinyitotta.
A törékeny egyensúlynak persze könnyen betehet kisebb változás: pl. a garnélák szaporodni kezdenek, vagy elpusztulnak, fényhatás, hőmérséklet megváltozik stb, stb..