Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni, mert a fordított talajszűrés lehetősége körülbelül egy éve motoszkál a fejemben, és idén tavasszal úgy néz ki, hogy indítanék egy új 60 literes garnélás akváriumot, amiben fordított talajszűrőt használnék, de van bennem egy kis bizonytalanság
, mert elég sokan ellenzik ezt a szűrést, bár van aki nagyon szereti.
Az elképzelésem az lenne, hogy az akvárium aljára rakok rácsos talajszűrőt (tehát ami ilyen lapokból rakható össze, nem a megfúrt csöves verzió), és ezt egy Eheim 2075-ös kimenő ágának egyik ágára kötném. Tehát a külső szűrő kimenő ágát egy Y elosztóval két részre bontanám, és az egyik megy a talajszűrőbe, míg a másik az esőztetőbe. A szűrő elég erős, de lehet fojtani, és az elosztó miatt a két ágat is külön-külön tudnám állítani. 60 literes akváriumra egy 2075-ös (tele Matrix-al) már önmagában is bőven elég
, viszont a fordított talajszűrővel a talaj is plusz szűrést biztosítana, és nem is koszolódna el.
A talajszűrőre talajként Seachem Matrix és a kisebb méret miatt Ada Bio Rio keverékét raknám. Indításkor csak biológiai szűrőanyagot raknék be, de ha a szemcsék nem maradnak lent pár nap után sem a felfele történő áramlás miatt, akkor egy vékony réteg kis szemű kavicsot raknék rá "nehezéknek".
Teszt jelleggel a jelenlegi akváriumomba bedobtam pár szem Matrix-ot, amin egész komoly kis élet alakult ki, és a csigák és garnélák szeretnek rajta matatni. Igazi "élőkövek" lettek. Amellett, hogy a talaj extra szűrőközegként is funkcionál, a felső rétegen megtelepedne ez az "élő" rész, ami többnyire valami algának tűnik, és a talajban nem kosz lenne, hanem csak baktérium "mulm", ami kifejezetten jó a garnéláknak. A talajszűrő miatt csak olyan növényeket raknék be, amik nem igénylik a talajba ültetést (pl.: mohák).
Egyébként a tervek szerint ez az akvárium Sulawesi garnéláknak és csigáknak lenne (kb. 1,5 éve álmodok egy ilyen akváriumról, és a Ti sikereitek talán most megadják a kezdő lökést
), tehát itt a teljesen semleges környezet kifejezetten jó. A talaj nem változtatja a paramétereket (pontosabban tisztítja a vizet, de nem lágyítja, savasítja).
A véleményetekre lennék kíváncsi, hogy a fenti elgondolás működőképes lehet-e? Láttok-e valamilyen hátulütőt a rendszerben? A talajszűrés itt csak kiegészítő szűrés lenne, és elsősorban a talajt tartaná tisztán, és plusz élelmiszerforrást jelentene. A talajszűrőket sokat támadják azzal, hogy az eltömődés problémát okozhat, de állítólag ez a fordított talajszűrőknél nem olyan komoly gond, és ha probléma lenne, akkor a talajt ki lehet porszívózni.
Korábban ezt a témát az akvakertész fórumon is felvettem, de ott nem hozta lázba a többieket. Ott összegyűjtöttem még pár kérdést, remélem nem probléma, ha ide is bemásolom őket:
Egy 60 literes akváriumnál ha egy 2075-ös tele van töltve Seachem Matrix-al, akkor a talaj tud-e még valamilyen szűrést végezni, van-e még mit szűrni? Azon kívül, hogy a talajt tisztán tartja a talajszűrő, végez-e még szűrést, egy kis "polírozást".
Előfordulhat-e a talaj közelében Oxigén hiányok környezet? Ezzel is támadják a fordított talajszűrőket. A koszos víz bekerül a külső szűrőbe, ott a bacik oxigént használnak, és ha nagyon sok a szűrőanyag, akkor előfordulhat-e olyan, hogy nagyon lecsökken a megszűrt vízben az oxigén? (A talajszűrő mellett az esőztető fodrozza a vízfelszínt.) Oxydator-t biztos rakok be, de lehet, hogy egy Twinstar Shrimp-el támogatom meg a rendszert. (Mind a kettő elég sok extra oxigént juttat a vízbe.)
Mi van akkor, ha áramszünet van? Sok ellenző szerint ekkor a talajban is elkezdenek elhalni a baktériumok, és az áram visszajövetele után a szűrőben és a talajban levő elhalt baktériumok kb. legyilkolják az akváriumot... Bár most is, ha elmegy az áram, akkor az aktív talajomban lakó bacitelepek meghal(hat)nak, és mégsem nullázódik le az állomány egy áramszünet után...
A garnélák, csigák a talajon vannak többnyire, nem okoz-e számukra a felfele áramló víz "életidegen" környezetet? (Mondjuk tavaknál is vannak víz alatti források, ahol a talajból jön a víz.)
A garnélák, csigák a talajról szedegetik össze az ennivalót, nem okoz-e náluk problémát, hogy nincs mulm? Igaz az érzékenyebb garnélák nem mulmmal táplálkoznak... Vagy elég-e a bakteriális mulm, filmréteg ami kialakul a talajban?
Ha a talajra mohát rakok, akkor a mohát zavarja-e az, hogy átáramlik rajta a víz? Mivel így a mohán is áramlik valamennyire a víz, lehet, hogy az sem mulmmosodna be...
Előre is köszönöm a válaszaitokat! (Bocsánat a hosszú hozzászólásért, remélem lesz, aki végigolvassa.
)
Péter
Szerk.: tudom, hogy ez egy kicsit túlparázott, túllihegett dolog. Akár beönthetnék egy zsák homokot is, mert azon is tud működni a dolog, de szeretném a lehetséges kockázatokat csökkenteni, és a lehető legstabilabb rendszert összerakni, és a leendő lakóknak a legjobbat biztosítani. Gondolom sosem árt a tiszta víz.
(Jelenleg még csak nagyon tervezési fázisban vagyok...)