Egy bödöncsiga házának a színe (az akváriumban is) a víz összetételétöl és az ionok mennyiségétöl is függ. Mint Ca, Mg de a vöröses színeknél, azt hiszem még nagyon kevés mennyiségü fémionok is egy szerepet játszodhatnak. Na meg persze a faj színétöl és egyebektöl is.
A Theodoxis fluviatilis nehezebben él a lágy vízekben de az ok amiért sokszor kipusztulnak az akváriumokból (ahol nem méreg, vagy nitrit vagy sok réz stb. ölte meg öket) nem ez, hanem az, hogy nem találnak elég élelmet. Feltételezem, hogy elsösorban a barna alga, Diatom, ilyenkor kevés. Nálam sajnos lassan kipusztultak ezek a csigák.
Gyönyörü, ügyes állatkák! Ezek valóban nem szaporodnak tulságosan el az akváriumokban! Moszat, a beszámolód igazán nagyszerü! Nagyon köszönöm a videót is!

De két kérdés(csoportom) lenne:
1. A Horváth-írásba belenéztem. Ezt az írást is ismerem (a linkjeimet, kell keresni, ha érdekelnek):
landesmuseum.at/pdf_frei_remote/ANNA_103B_0231-0241.pdf
De valaki valamit össze kellett keverjen vagy megtévesztette öket a rajzolat, különbözöen alakulhat vagy valami ... A dunai bödöncsiga eltünésének nem kell feltétlenül ez a kiscsiga az oka legyen. Más ok is lehet. A folyami bödöncsiga nem egzotikus, nem rajong a melegvízért. Söt már nem emlékszem melyikben, de egy évszakban azt hiszem összel vagy télen nem ist tojik sürün. Üzletben felkínálva mind akváriumi faj, ezt a csigát még nem láttam. Nagyon kevesen tartják öket akváriumban. Nem hiszem, hogy valaki azok közül állítja, hogy szuper könnyedén szaporítható. Szóval én inkább más írásoknak hiszek. Amióta bödöncsigákról írnak (Közép)Európában, kb. 1800-as évekböl (nézd pl. Edouard Claparède) amikor még "Neritina fluviatilis"nek nevezték öket, ez a csiga már itt, a kontinentális Európában, lakott. Aprók, nem olyan fontosak és sokan nem nem kutatták/kutatják öket becsületesen (például nem tartották váltivarúaknak öket). Sokan állítják és hiszen, hogy valamennyi sót kibírnak (minden Neritina szereti a sós vízet is), de ezek mégis szárazföldi csigák kell legyenek. Nézd például itt:
publication.nhmus.hu/pdf/.../Annals_HNHM_1906_Vol_4_201.pdf
A legjobban hiszek a Gießen-i Egyetem eredményének, mert azok 2007-ben genétikai próbákkal is kimutatták, hogy a fekete tengeri faj, a Theodoxus euxinus egy küllönálló faj. (World Congress of Malacology Antwerp, Belgium 15-20 July 2007, .pdf fájl 203. oldal) Végsö fokon mindegy. Édes, szorgalmas csigácskák! Te ismered öket, mi a te saját véleményed ezekhez, Moszat?
2. Mennyi idöt él egy Teodoxus fluviatilis átlagban nálad?