Engedjétek meg, hogy én is bemutassam a "kreálmányomat"! Ebből a fórumból nagyon sok ismeretet merítettem a garnélákról, ezért gondoltam, hogy megosztom veletek a szerény tapasztalataimat. Már régóta foglalkozom akvarisztikával, de eddig csak nagyobb halas akváriumaim voltak. Jelenlegi lakásunk azonban elég kicsi, így csak egy nano jöhetett szóba. Adták magukat a garnélák hozzá. Szerencsére a lányom érdeklődik a vízi élőlények iránt, így rábeszéltem a feleségem, hogy mégis kell nekünk egy kicsi akvárium. Nekem speciel tetszik az elől hajlított üvegből készült verzió, így olyat választottam. AD NanoLife Cube 20 típusút vettem. Az Aqua DePo webshopján rendeltem. 2 nap alatt nálam volt épen, sértetlenül. Bár 25x25x30-as méretben árulják, a valóságban 24,5x25x30-as és ez a külső mérete! Vagyis a nettó térfogata 24,1x24,6x29,6 ami nagyjából 17,5 liter. Nem szerettem volna a technikát nézegetni, ezért egy hátlapot terveztem belerakni, amivel egyúttal egy átfolyós szűrő rendszert is ki akartam alakítani. Ehhez némi csempét, egy járólapot, sziloplasztot használtam fel. A szilo Mester márkájú. PH 7.0 semleges, káros anyagot nem tartalmazó, nem ecetsavas. Nem csak üvegre, hanem fémre, fára, műanyagra és kerámiára is kiválóan tapad. Száradásig elég furcsa, büdös szaga van, utána teljesen szagtalan. Mivel egy kép többet mond száz szónál, ezért a kivitelezés képekben:




A járólap hátsó széle és a hátlapi üveg között 4,5 cm van. A víz az alsó sarokban vágott nagyobb nyíláson folyik be és a másik sarokban fent vágott kisebb nyíláson, a szűrőből kivezetett csövön folyik vissza. A víz szintje a fenti nyílás aljától kb. 1 cm-rel van lejjebb. Az első (befolyó) fakkon lévő nyílás egy méretre vágott kék szűrőszivacs darabbal van betömve. Ebbe a fakkba terveztem egy automata fűtőtestet elrejteni. Időközben kiderült, hogy nem kell külön fűtenem a vizet, így ezt azóta feltöltöttem a szűrőszivacs maradékának kockára vágott darabjaival. A középső fakkba simán bele tudtam rakni egy kiló kerámiagyűrűt. A 3. fakkba került a belső szűrő. Ez nálam egy Resun magi-200-as típus. Gyakorlatilag hangtalan és remekül dolgozik. A 200 l/h teljesítményből még vissza is kellett fognom, mert egy hegyi patakot kaptam akvárium helyett.



Mivel a járólap hátsó fele nem lett volna valami dekoratív látvány, ezért némi jó minőségű német csemperagasztó segítségével csináltam egy kis minimal 3D műszikla hatást. Elkentem kb. 0,5-1 cm vastagon nagyjából két marék jó sűrűre kevert anyagot, majd a spaklival "meghúzogattam" felfelé. Gyorsan beszórtam bazalt zúzalékkal, majd felállítottam az akváriumot. Így kicsit olyan lett, mintha az olvadt kőzet lefele folyva szilárdult volna meg.



Feltöltés előtt egy hétig hagytam száradni. A végén hajszárítóval is bebiztosítottam kicsit, bár akkor már csontszáraznak tűnt.

A világítás. A kész lámpatestek árát látva tudtam, hogy ebből is barkács lesz. Vettem a Tescoban 239 forintért egy 25 cs hosszú sütőformát. 300 forintért egy kerámia E27-es foglalatot. Olyat, ami egy derékszögben fölé hajló fém fül segítségével rögzíthető. Szerelt zsinór volt otthon. Időzítő kapcsoló is. Így nem kell a kapcsolgatással bajlódni. Bár a múltkor láttam a Tescoban egy kisebb mechanikus fajtát 690 forintért, így ez sem nagy összeg. Digit is kapható úgy 2900 forintért. A legdrágább a kompakt fénycső volt. 12 Watt, 6500 kelvin. 1200 forint. A "lámpatestet" lefújtam a múltkori abroncsfújásból megmaradt matt feketével. Alul vékonyan bekentem forró műanyag ragasztóval, hogy ne rezonáljon és csúszkáljon a tető üvegen.


A tető üveget 3 mm-es "hulladék" üvegből vágtam. A négy sarkát levágtam. Etetőnyílásnak, sellőzésnek, elektromos vezetékek kivezetésének. Az üveg szélétől 5 mm-re szilóval beragasztottam 1 cm széles, 5 cm hosszú üveg csíkokat. Így esélytelen, hogy lecsúszik az akváriumról. Ahol felfekszik az akváriumra, ott "megpöttyöztem" néhány helyen szilóval, így nem rezonál. Feltöltés és beállítás után:

A víz megbarnult a vasfától, de az még nem ártott senkinek!

3 hét üresjárat után jöttek a lakók. Mivel kezdő garnélás vagyok, ezért először RC-ket hoztam bele. A növényeket nem akarom tápozni, meg a lányomnak kell a halacska is, így néhány Boraras lett a rákok társbérlője. Mindegyikük túlélte a költözést és jól megvannak. Kb. 2 hete laknak nálam és még az ikrás RC nőstényem sem dobta el a petéket.










Kívánok mindenkinek további sikereket a kedvenceihez!