Boldog karácsonyt mindenkinek!
Újfent történt némi változás az akváriumban. Úgy gondoltam, hogy a magyar víz elég kemény anélkül is, hogy még rátennék egy lapáttal a csemperagasztós hátteremmel. Mivel végre van némi időm megint ezzel is foglalkozni, ezért belevágtam a háttér kicserélésébe, egy gyári, vizet nem terhelő változatra. A lényeg az volt, hogy ne legyen túl vastag, hiszen nem vehetek el sok helyet az amúgy sem túl nagy akváriumból. A neten leltem kemény 3000 forintért ezt a változatot: 3D akvárium háttér 40 x 25 cm - PUH
A legszélesebb pontján sem vastagabb kb. 1,5 cm-nél. A hosszából még 10 centit le is kellett vágnom. Bár valami kemény, szürke, purhab szerű cucc az alapja, a hátulja műgyantával van kezelve, az eleje meg rendesen kőkemény, így vasvágó fűrész kellett az elvágásához. A régi hátteret egyszerűbb volt a járólappal együtt kiszedni, csak a szilós ragasztást megbontva. A csemperagasztót leverni a járólapról lehetetlen! Azért így is volt néhány hajmeresztő pillanatom. Elég egy rossz mozdulat, egy nagyobb feszítés és annyi az akváriumnak. Szerencsére a türelem, a kitartás meghozta a gyümölcsét és a NanoLife 4 mm-es üvege is gond nélkül kibírta a megpróbáltatásokat.

Még az egész művelet megkezdése előtt gondolnom kellett a lakók ideiglenes elhelyezésére. A halakat bevittem a melóhelyen lévő 70 literesbe. Azt is kipofoztam nem régen, így nyugodt szívvel költöztettem át őket. A garniknak és a kincset érő lebontó baciknak ragasztottam két kockát. Az egyik egy sima cucc. Ebbe mentek a növények meg a rákok. A víz forgatását az egyébként is meglévő Resun magi-200-as csinálja.

A másik egy 4 fakkra osztott, amolyan alul-felül átfolyós kocka lett. Ebbe egy régóta a szekrény tetején lévő kis vízpumpa szolgáltatja a keringetés/átemelést. Kicsit ki kellett pofoznom, mert a műanyag részei eléggé le voltak amortizálva, de felújítás után remekül teszi a dolgát.

Az ideiglenes szállásra költözés után

jöhetett a nagy aki szétszedése, újraragasztása. Úgy terveztem, hogy mivel a háttér hátsó fele amúgy is műgyantás, ezért eleve az lesz a szűrőm fala. Egyetlen baj az volt, hogy nem egyenes a hátulja. Ezért kb. 2 cm széles üveg csíkokat vágtam, amiket megfelelően vastagon szilózva beragasztottam a háttér megfelelő helyeire. Így már egyenes lett. A fakkokat elosztó darabokhoz ebben a formában már hozzá lehetett úgy ragasztani, hogy mindenhol tökéletes legyen a szigetelés és így arra folyik a víz, amerre kell.
Ezután kiszilóztam a réseket is körben

A sziloplaszt a korábban már jól bevált semleges, nem ecetsavas, Mester típusú volt. Mivel néhol kissé vastagabb a ragasztó réteg, ezért egy hetet vártam a száradással. Feltöltés után visszaraktam a növényeket és a szűrést is visszaállítottam. Mivel a garnik érzékenyebbek, ezért hoztam a melóhelyről 4-5 guppit. Ők a tesztalanyok. Ne kövezzetek meg érte!

Ha még 2-3 hétig nem történik semmi, akkor a halak visszamennek a melóhelyre, a garnik meg visszaköltöznek. Egyelőre maradtak az ideiglenes szállásukon. Adtam nekik egy jó adag jávait, meg egy kis világítást, hogy bubizzon az a jávai!

Jól elkapirgálnak benne hál' istennek, nem kell elsietnem semmit. A világításhoz a régi LED szalagoit használtam fel. Hát igen. Egy kicsit ezen is variáltam. Ugyan a régi szalagnak a világon semmi baja nincsen, de gondoltam ideje kicserélni. A jól bevált 5050-es, hideg fehér, 6000-6500 Kelvines LED szalagot vettem. Korábban semmi baja nem volt hűtés nélkül sem, de azért erről is gondoskodtam. Először is ragasztottam a "lámpatestnek" 4 lábat, így nem fekszik fel légmentesen a fedő üvegre. Másrészt vettem járólap záró, derékszögű alumínium profilt. A derékszöget kikalapáltam belőle és erre ragasztottam fel a szalagokat. A szigetelést és az alu felfogatását a szilóta bíztam. Nem szép, de úgysem látszik. A legnagyobb nyári melegben sem volt melegebb 45 foknál a régi LED szalag, az új sem lehet ennél melegebb főleg, hogy még a hűtése is jobb. Nem lehet baja a szilónak.

Hát ennyi. Nem kicsi munka volt, de megérte. Ráadásul az asszony is jobban tolerálja, mint pl. a kocsmázást...
